ஜ..:: KuMaNoVa4ever The BesT In The World MusiC 4 Ever ::.. ஜ
 
ForumPortaliCalendarGalleryTV LIVEPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zeshkanja,bjondina

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LeoHack
Administrator
Administrator
LeoHack

Male Numri i postimeve : 50
Age : 29
Vendi : in your room!
Registration date : 11/11/2008

MesazhTitulli: Zeshkanja,bjondina   Sun Nov 30, 2008 11:35 pm

Shkëlqimi i sedeftë dhe ngjyrat e pemëve janë të preferuara për grim. Ky stil u përshtatet të gjithave, sepse përcjell ngjyrën e tenit dhe të flokëve. Në vazhdim të këtij teksti do t'ju ndihmojmë që të zgjedhni atë që më së miri ju përshtatet dhe do t'ju shpjegojmë të gjitha veprimet e zbukurimit - hap pas hapi.

Zeshkania: Nxirreni në pah fytyrën


Lulet dhe pemët
Ngjyrat lulevathi, vishnje dhe ciklamini... janë mijëra nuanca të ngjyrës së trëndafiltë, të cilat mund të përdoren gjatë kësaj stine. Ngjyrat e buta u përshtaten edhe biondinave që kanë ten të shkëlqyeshëm, por edhe atyre që kanë flokë ngjyrë gështenje.

Dozojeni ngjyrën
Nuk është lehtë të kapësh sasinë e vërtetë të prodhimeve. Në qoftë se shfrytëzoni të kuqtë në formë pluhuri, para se me brushë të kaloni mbi fytyrë, fryjini majat e brushës.

Si të zgjedhni
Flokët të zezë nuk e formësojnë përherë fytyrën me ngjyra të ngrohta. Me rastin e zgjedhjes së bazës së lëngët, hijesimit dhe të kuqtë le t'ju ndihmojë rregulla në vijim: në qoftë se lëkurën e keni krejtësisht të shkëlqyeshme, zgjidhni nuanca të ftohta ngjyrë të trandafiltë, në qoftë se ju është është pak e verdhë, më mirë do t'i përshtatet ngjyra pjeshke, ndërsa ngjyrat e errta i përshtaten tenit ngjyrë të artë. Të kuqtë e trëndafiltë është i nevojshëm të qitet me kujdes. Qitni grimin përherë në dritë natyrore (drita e neonit nuk e tregon ngjyrën e vërtetë), qitni ngapak prodhime dhe gradualisht shtojeni sasinë. Po në qoftë se e teproni? Përmirësojeni gabimin me pudër. Mbajeni mend se të kuqtë e errët "banon" në fytyrën e rrumbullakët, ndërsa të kuqtë e shkëlqyeshëm dhe të vizëllueshëm zbusin vijat e fytyrës.

Buzë të flakta
Në qoftë se keni ten të errët natyror, kursejeni kohën dhe mundin: mos përdorni karmin ngjyrë të butë të trëndafiltë, i cili nuk do të duket, më mirë ju përshtatet ngjyra ciklamini apo lule vathi. Në qoftë se dëshironi që buzët t'ju duken më të plota, qitni shkëlqim, në qoftë se keni buzë të formësuara mirë, shfrytëzojeni shkëlqimin mesatar.

Për sy
Në qoftë se shfrytëzoni hijesim të trëndafiltë për sy, mjafton që në buzë të qitni vetëm shkëlqim, por vetëm pasi t'i keni vizatuar me lapsin që ka ngjyrën e tenit tuaj. Hijesimet e trëndafilta mund t'i përzieni me ngjyra të tjera dhe në atë mënyrë të fitoni ngjyrën tuaj speciale. E bronzta dhe e arta u përshtaten atyre që kanë ten dhe lëkurë të rrezitur, derisa ngjyra e mullagës dhe ngjyra vjollce më mirë u përshtaten femrave që kanë ten të verdhë.

Harmonizojini
Kundër njollave dhe për fiksimin e ngjyrave, mbi faqe kalojeni pudrën në formë pluhuri, përdoreni brushën e gjerë me formë të rrumbullakët.

Biondina: theksojini sytëHijesojini Shkëlqimin e hijesimit qiteni duke filluar nga këndi i brendshëm i kapakut të sipërm deri te vetulla.

Vizatojini
Përskaj vijës së qerpikut të kapakut të poshtëm tërhiqeni një vijë të hollë. Fillojani nga këndi i brendshëm dhe tëhollojeni vijën në drejtim të pjesës së jashtme të syrit.

Plotësojini
Qitni maskaranë pa njolla dhe pa mundim: me gisht ngriteni ngadalë kapakun e syrit deri në atë mënyrë që qerpikët pak të rrafshohen, ndërkaq brusha duhet të rrëshqasë lehtë në të.

Harmonia natyrore Biondinat kanë një përparësi, sepse ngjyra e flokëve dhe e tenit të tyre u përshtaten pothuajse të gjitha nuancave. E verdha, e portokallta, ngjyra pjeshke... përsosmërisht u përshtaten.

Guximshëm
Syve shumë mirë do t'u përshtaten nuancat e ngjyrës së tjegullës, bashkë me lapsin e zi të cilin duhet hijesuar në mënyrë që pamja të fitojë në thellësi. Sytë e shkëlqyeshëm kurrë mos i grimoni "tone mbi tone" por me ngjyra kontrasti, me nuanca të ftohta në qoftë se keni sy të kaltër apo të kaltër në të përhimtë, me nuanca ngjyrë bedunice dhe bronzi në qoftë se sytë i keni të gjelbër.

Sytë dhe vetullat
Mbajeni mend se vetullat janë kornizë natyrore e syve, andaj patjetër duhet të jenë të përsosura. Në qoftë se janë të vizëllueshme, pak i hijesoni me një vijë pothuajse të padukshme të hijesimit të cilën duhet ta bëni me brushë. Qerpikët e vizëllueshëm dhe të rrallë biondinave u imponojnë një përmirësim të vogël. Së paku për çaste të rëndësishme shfrytëzojeni maskaranë e cila do t'i bëjë të duken më të thellë dhe do t'i plotësojë. Sytë e shkëlqyeshëm janë të ndjeshëm nga ata të gështenjtë dhe të gjelbërit, lehtë skuqen dhe në kontakt me grimcat e pluhurit të hijesimit djegin. Andaj shfrytëzojini vetëm prodhimet hipoalergjente. Do të mbroni sytë, por edhe grimin, sepse sytë nuk do t'ju lotojnë.

Buzët të buta
Meqë tërë kujdesin ia keni kushtuar syve, buzët ngjyrosini me nuanca të buta ngjyrë qelibari apo trëndafili. Për grim të mbrëmjes qitni një shtresë të hollë karmini në formë lapsi apo kreme, karmine të buta dhe një shtresë shkëlqimi shumë pak të dukshëm.

_________________
Per te qene i Lumtur nuk Duhet Vetëm te Dish, por edhe te Duash.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.Kumanova4ever.biz
 
Zeshkanja,bjondina
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Arti Shqiptar :: Moda dhe Estetika-
Kërce tek: